• Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν 3 μαθητές-τριες.
  • Μέγιστος αριθμός ομάδων που επιτρέπεται να συμμετέχουν

083. Μπιτς Βόλεϊ Αγοριών    = 16

084. Μπιτς Βόλεϊ Κοριτσιών = 16

• Για να συμμετέχει κάποιος/α μαθητής/τρια στους αγώνες δεν χρειάζεται να έχει καμία απολύτως εμπειρία συμμετοχής στο Μπιτς Βόλεϊ.

Γ. Στολές αθλητών-εξοπλισμός

• Σορτς ή φόρμα ίδιου χρώματος για όλους-ες
  • Μπλούζα (δίνεται από την Οργανωτική Επιτροπή )
  • Ξυπόλυτοι

Δ. Κανονισμοί

• Παίζουν 3 παίκτες από κάθε ομάδα.
  • Ο σκοπός κάθε ομάδας είναι για το πέρασμα της μπάλας πάνω από το φιλέ, ώστε να χτυπήσει στο έδαφος μέσα στο γήπεδο της αντίπαλης ομάδας ή οι παίκτες της αντίπαλης να υποπέσουν σε σφάλμα .
  • Πριν από την έναρξη του αγώνα πραγματοποιείται κλήρωση για την επιλογή γηπέδου, σέρβις ή υποδοχής .Σε κάθε σετ οι ομάδες αλλάζουν γήπεδο.
  • Η μπάλα παίζεται χτυπώντας την με οποιοδήποτε μέρος του σώματος εκτός από το σέρβις τα οποίο πραγματοποιείται με το ένα χέρι.
  • Ένας παίκτης δεν μπορεί να χτυπήσει τη μπάλα δυο συνεχόμενες φορές (εκτός από το μπλοκ και την πρώτη επαφή).
  • Απαγορεύεται το πλασέ με τα δάχτυλα. Επιτρέπεται το χτύπημα της μπάλας με την μπουνιά.
  • Για κάθε φάση που τελειώνει, δίνεται ένας πόντος στην ομάδα που κέρδισε σε εκείνη τη φάση (σύστημα συνεχούς καταγραφής πόντων).
  • Η ομάδα έχει δικαίωμα μέχρι 3 κτυπήματα για να επιστρέψει τη μπάλα στο γήπεδο των αντιπάλων. Οποιοσδήποτε παίκτης και από οποιαδήποτε θέση μπορεί να πραγματοποιήσει επίθεση.
  • Κάθε φορά που μια ομάδα κερδίζει την κατοχή της μπάλας (και πόντο) από την αντίπαλη ομάδα , οι παίκτες της σερβίρουν διαδοχικά.
  • Κάθε ομάδα έχει δικαίωμα για δύο (2) τάιμ άουτ σε κάθε σετ. Το τάιμ άουτ είναι μια κανονική διακοπή του αγώνα και διαρκεί τριάντα (30) δευτερόλεπτα.
  • Νικήτρια είναι η ομάδα που θα κερδίσει δύο σετ (των 15 πόντων).
  • Σετ κερδίζει η ομάδα που θα φθάσει πρώτη τους 15 πόντους με ελάχιστο προβάδισμα 2 πόντων. Σε περίπτωση ισοπαλίας 14-14, το σετ τελειώνει όταν η μια ομάδα προηγηθεί με 2 πόντους.
  • Αν στο παιχνίδι υπάρξει και τρίτο σετ, το παιχνίδι τελειώνει και αυτό στους 11 πόντους με ελάχιστη διαφορά 2 πόντων. Τότε οι 2 ομάδες αλλάζουν γήπεδο στους 8 πόντους.
  • Αν κάποιο παιδί αποχωρήσει π.χ. λόγω τραυματισμού η ομάδα του συνεχίζει το παιχνίδι ή τη διοργάνωση με τα παιδιά που απομένουν (δεν επιτρέπεται αντικατάσταση).

Ε. Τρόπος διεξαγωγής

083. Μπιτς Βόλεϊ Αγοριών,  084. Μπιτς Βόλεϊ Κοριτσιών

• Οι 16 ομάδες χωρίζονται με κλήρωση σε τέσσερεις (4) ομίλους των τεσσάρων (4).
  • Σε κάθε όμιλο η κάθε ομάδα παίζει με όλες τις άλλες.
  • Η νικήτρια κάθε αγώνα κερδίζει δύο βαθμούς και η ηττημένη έναν.
  • Νικήτρια κάθε ομίλου ανακηρύσσεται η ομάδα που θα πάρει τους περισσότερους βαθμούς.
  • Σε περίπτωση ισοβαθμίας μετράνε κατά σειρά:

τα μεταξύ τους παιχνίδια

η διαφορά σετ

η διαφορά πόντων

η καλύτερη επίθεση

κλήρωση

• Στους ημιτελικούς παίζουν οι 4 πρώτοι ως εξής: νικητής Α – νικητής Γ & νικητής Β – νικητής Δ.
  • Οι νικητές των ημιτελικών παίζουν στον τελικό & οι ηττημένοι στον μικρό τελικό.
  • Για τους αγώνες κατάταξης θα υπάρξει διαβάθμιση μεταξύ των δεύτερων και μεταξύ των τρίτων κάθε ομίλου. Η διαβάθμιση θα προέλθει από την εξής αξιολόγηση: διαφορά βαθμών, περισσότεροι βαθμοί, διαφορά σετ, περισσότερα σετ, διαφορά πόντων, περισσότεροι πόντοι, κλήρωση. Μετά τη διαβάθμιση οι αγώνες κατάταξης θα γίνουν ως εξής:
    • οι δύο καλύτεροι δεύτεροι των ομίλων θα παίξουν για τις θέσεις 5η-6η
    • οι δύο χειρότεροι δεύτεροι των ομίλων θα παίξουν για τις θέσεις 7η-8η.
    • οι δύο καλύτεροι τρίτοι των ομίλων θα παίξουν για τις θέσεις 9η-10η
    • οι δύο χειρότεροι τρίτοι των ομίλων θα παίξουν για τις θέσεις 11η-12η.
    • οι δύο καλύτεροι τέταρτοι των ομίλων θα παίξουν για τις θέσεις 13η-14η
    • οι δύο χειρότεροι τέταρτοι των ομίλων θα παίξουν για τις θέσεις 15η-16η.
    • Σε περίπτωση μη προσέλευσης μιας ομάδας σε έναν αγώνα τον αγώνα κερδίζει η αντίπαλη ομάδα με 2-0 σετ και πόντους 30-0 (15-0 & 15-0).